Competitions

Brunswick "Sound Spectacular" - Saturday October 26th

4:30 PM Arrive at Steele High School
4:45 PM Show begins!
5:00 PM Depart Steele
6:30 PM Arrive at Brunswick High School Stadium
           (Members can eat at the Concession Stand)
7:40 PM Prepare for warm-up
7:55 PM Playing Warm-up and Rehearsal in area “C”
8:40 PM Band Line up and report to Gate
8:50 PM Starting Gate
9:00 PM Enter the field for Competition
9:45 PM Award Ceremony-Drum Majors Only
10:15 PM Pack up and depart Brunswick
@11:45 PM Arrive at Steele & unpack truck

Brunswick Performance Lineup
Wellington (C)

Black River (C) 
Buckeye (B) 
Perkins (B)
Crestwood (B) 
Tallmadge (A)
Revere (A)
Cloverleaf (A)
Coventry (A)

Lexington (A)
Norton (A)
Willoughby (AA)
Mentor (AA)
Avon (AA)
Amherst (AA)
Brunswick (EX)

Norton "Art in Motion" - Saturday October 12th

3:30 PM      Report to the High School
4:00 PM      Depart Steele
5:15 PM      Show begins!  
5:30 PM      Arrive at Norton High 
6:20 PM      Prepare for warm-up
6:30 PM      Basic Block Marching Warm-up
6:40 PM      Playing Warm-up and Rehearsal
7:25 PM      Band Line up and report to the Starting Gate
7:35 PM      Starting Gate (Do not talk….Must not talk….BE Quiet!)
7:45 PM      Enter the field for Competition
8:00 PM      Our show ends  (No talking and No playing!)
8:05 PM      Load equipment and pack up
9:00 PM      Award Ceremony-Drum Majors Only
9:15 PM      Depart Norton
@10:30 PM      Arrive at Steele (Unload Truck)

Norton Performance Lineup
Black River (C)
New London (C)
Marlington (A)
New Phili (A)
Coventry (A)
Willoughby (AA)
Nordonia (A)
Hoover (AA)
Amherst (AA)
Brunswick (AA)
Norton (EX)

Akron/Revere Double Header - Saturday September 28th

9:15 AM Report to the High School
9:45 AM Depart Steele
10:30 AM Akron Show begins!
11:00 PM Arrive at Akron University (Snack)
11:50 PM Basic Block Marching Warm-up
12:05 PM Playing Warm-up and Rehearsal
12:35 PM Band Line up and report to the Starting Gate
12:50 PM Starting Gate
1:00 PM Enter the field for Competition
1:45 PM Watch U of A Marching Band
2:15 PM Award Ceremony-Drum Majors Only

3:00 PM Dinner at Akron
       catered by Boosters donated by the McGlothlin’s.

4:00 PM Depart Akron for Summit Mall
4:30 PM Arrive at Summit Mall – Free time
5:00 PM Revere Show begins!
6:30 PM Depart Summit Mall

7:00 PM Arrive at Revere High School
8:10 PM Prepare for warm-up
8:30 PM Playing Warm-up in warm-up area “B”
9:00 PM Band Line up and report to the Starting Gate
9:10 PM Starting Gate (Do not talk…Be QUIET at Gate!)
9:20 PM Enter the field for Competition
9:35 PM Load truck to prepare for trip home
10:15 PM Award Ceremony-Drum Majors Only
10:30 PM Depart Revere
11:45 PM Arrive at Steele (Unload Truck)

Akron Performance Lineup
Fort Frye (C)
Philo (B)
Indian Valley (B)
Buckeye (B)
Lexington (A)
Louisville(A)
Marlington (A)
Amherst (AA)
Medina (AA)
Brunswick (AA)
U of Akron (EX)

Revere Performance Lineup
Waterloo (C)
Fort Fry (C)
East Canton (C)
Ada (C)
Crestwood (B)
Philo (B)
Buckeye (B)
Talmadge (A)
Norton (A)
New Phili (A)
Louisville (A)
Brunswick (AA)
N. Royalton (AA)
Amherst (AA)
Medina (AA)
Revere (EX)